0 (232) 437 35 14
PZT - CUM 08:30 - 17:30

Manyetik Oksit Kaplama
Metal Karartma, Siyahlatma

The only thing standing between you and your goal is the bullshit story you keep telling yourself as to why you can’t achieve it.

BRÖŞÜRÜMÜZ

Her dönem güncellenen, metal kaplamaya dair tüm taleplerinize cevap veren tanıtım broşürümüze aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir, aklınıza takılan tüm soruları iletişim kanllarımızdan bize sorabilirsiniz.

İzmir Kaplama Firması​

İzmir Metal Karartma, Siyahlatma, Manyetik Oksit Kaplama

Birçok üründe kullanılan metalin daha uzun ömürlü olması için bazı işlemlere tabi tutulması gerekir. Bu işlemler arasında metal kaplama, siyahlatma, manyetik oksit kaplama başı çekmektedir. Bir başka ifadeyle oksidasyon veya metal karartma, üründe kullanılacak olan metalin korozyon direncini arttırmayı sağlayacak olan bir uygulama biçimidir. Özellikle yüksek sıcaklıklarda çalışacak olan ürün gruplarında bu işlemin yapılması gereklidir. Yapılacak işlemlerle daha uzun ömürlü bir kullanım, aşınmanın azaltılması, üzerine sürülecek olan boyaların daha iyi tutunması gibi amaçlara ulaşmak hedeflenir.

Ürünlerin üretim aşamasında bu tarz metal uygulaması varsa, öncesinde metale yağlama işlemi uygulanır. Bu işlemle üründe kaplanan metal üzerinde koyu siyah bir görüntü oluşur ve koruyucu yağ ile işleme devam edilmesi gerekir. Yapılacak olan işlem özellikle oksidasyon yapışma ve buna bağlı adheziv veya adhesif aşınma yaşanan metal enjeksiyon uygulamalarında, kalıp yüzeyinde yağlayıcı özelliğe sahip oksit filmi oluşturma işlemi olarak ifade edilebilir. Yapışmanın önüne geçecek olan şey, işlem sonrasında yüzeyde oluşan 2-5 µm kalınlığındaki Fe2O3 ve Fe3O4 demiroksit filmi kalıp ile ergimiş metal arasında oluşan bariyerdir. Fazla ısının, soğutmanın yeterli olmayacağı, soğutucu spreyin ulaşmasının zor olacağı karmaşık figürlü ürün kalıplarının ilk kullanımdan önce oksidasyon işlemine tabi tutulması zorunludur. Metal karartma, metal siyahlatma, metal manyetik oksit kaplama işlemleri metalin adhezyon kalitesini arttırırken; boya ve diğer işlemlerin daha iyi tutunmasını ve daha uzun ömürlü olmasına da yardımcı olacaktır. Aynı zamanda ürünlerde kullanılan boyanın dökülmesini de azaltacaktır.

Metal karartma, siyahlatma, manyetik oksit kaplama işlemleri iletkenliği %1 oranında düşürdüğünden elektrik parçaları için uygun bir işlem olarak görülür. Boyanmış ve kaplanmış olan parçaların aksine bu işlemlerde hidrojen kırılganlığı söz konusu olmaz. Bazen çok sert parçalarda ve çok ince yaylarda kostik kırılganlık görülse de bu durum işlem sürelerinin kontrolü ile en aza indirilebilir. İşlem yapılırken kaynak dumanı olmaz. Bu durumda işlem esnasında rahatsız edici, tehlikeli duman salınımı olmayacağı anlamına gelir.

Öncelikli olarak sıcak iş takım çeliklerinde görülen yapışma önüne geçmek ve aşınma direncini artırmak için uygulanan metal karartma, metal siyahlatma, metal manyetik oksit kaplama işlemleri fiyat rekabeti avantajı da sağlamaktadır. Ürünlerde aynı koruma, görünüm ve performansın; diğer yüzey işlemleriyle bu derecede düşük fiyatlarda elde edilmesi nerede ise imkansızdır.

Avantajları ile metal kaplama, siyahlatma, manyetik oksit kaplama işlemleri her türlü kalıba uygulanmamaktadır. Bu aşamada ısıl işlem gerçekleştirenlerin bilgisi ve tecrübesi önem taşımaktadır. Öztan Kaplama ile bu tecrübeye sahip noktaya ulaşırken, yüksek hız çeliklerinin özel nitrasyon işlemi sonrasında kesme ömrünü artırmak amacıyla da özel olarak uygulama yapılabilmektedir. Bu uygulama; alüminyum ekstrüzyon kalıpları, plastik enjeksiyon kalıpları, gaz amortisör milleri, pompa milleri, tekstil makineleri parçaları, silah parçaları, otomotiv mekanik parçaları için yapılabilmektedir.