0 (232) 437 35 14
PZT - CUM 08:30 - 17:30

Siyah Krom Kaplama

The only thing standing between you and your goal is the bullshit story you keep telling yourself as to why you can’t achieve it.

BRÖŞÜRÜMÜZ

Her dönem güncellenen, metal kaplamaya dair tüm taleplerinize cevap veren tanıtım broşürümüze aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilir, aklınıza takılan tüm soruları iletişim kanllarımızdan bize sorabilirsiniz.

İzmir Kaplama Firması​

İzmir Siyah Krom Kaplama

Sert ve gri bir metal olan krom, yüzeylerde koruyucu bir oksit tabakası oluşturduğu için atmosfer koşullarında korozyona uğramamaktadır. Bu özelliği ile kromun kaplama metali olarak kullanımı, 1930’lardan itibaren krom kaplamanın ticari boyut kazanmasını sağladı ve o zamandan bu yana kullanımı çok hızlı bir genişleme gösterdi. Siyah krom kaplama da, okside edilmiş krom partikülleri ile meydana getirilen bir tür krom kaplama yöntemi olarak sık tercih edilmektedir. Günümüzde birçok metal parçanın son kaplaması olarak siyah krom kaplamanın kullanıldığını görebiliriz. Tercih edilmesinde korozyona karşı dayanım göstermesi ve siyah rengi olması nedenler olarak gösterilebilir. Öztan Kaplama ile özellikle silah sanayisine yönelik siyah krom kaplama çalışmaları özenli biçimde ve standartlara uygun biçimde gerçekleştirilmektedir.

Krom kaplama uygulamasını nikel kaplama üzerine yapılan, dekoratif amaçlı, parlak ve kararmayan kaplamalarda görebilirsiniz. Bir başka krom kaplama uygulama yerini; aşınmış metal yüzeyleri, metal işleme takımları veya döküm yüzeyleri gibi çok sert olması gerekli yüzeylerde görme imkanınız olur. Diğer bir uygulama noktası ise; özellikle motor silindirlerinin iç yüzeyleri, mil yatakları gibi, aşınmaya maruz kalan noktalardır. Buradaki parçaların yüzeylerinin, sert ve gözenekli yapıda olması gerekir. Bu gözenekli yapı, yağın gözeneklerde tutunup motor ömrünün uzun olmasını sağlayacaktır. Bu noktalarda uygulaması yapılacak olan siyah krom kaplamanın üzerine başka bir işlem uygulanmaz.

Uygulaması yapılacak olan yüzeylerin daha öncesinde, polisaj ve kumlama işlemlerinden geçerek dekoratif amaçlı parlak yada mat olarak kaplamaya hazır hale getirilmesi gerekir. Siyah krom kaplama işlemi tamamlanan yüzeylerin, isteğe bağlı olarak işlemden sonra elektro lak kaplama da uygulanarak çok daha iyi sonuçlar elde edilmesi sağlanabilir. Bu elektro lak kaplama yöntemi, genel olarak yüksek korozyana maruz kalmış parçalarda tercih edilir. Avantajları ile siyah krom kaplama yöntemi; genel olarak makine, tekstil ve siyah sanayisinde kullanılan parçalara uygulanmaktadır. Bir diğer uygulama alanı da sahip olduğu güneş ışınlarını absorbe etmesi (soğurma) sebebiyle güneş enerji sistemleri olur. Siyah krom kaplama işlemi uygulanmış olan bir parçanın güneş ışınlarını absorbe etme (olasılığı çok yükse olduğundan güneş enerjisi sistemlerinde selektif kaplama olarak kullanılır. Bir diğer kullanım alanı optik cihazlardır. Çünkü siyah krom kaplama uygulanan ürünlerin, ışınları yansıtma oranı çok düşük olur.

Uzman ellerde uygulaması yapılacak olan siyah krom kaplama ile korozyona karşı dayanıklılığı üst seviyede olan ürünlere ulaşılır. Yüzeyi bu şekilde kaplanan malzemeler için yapılan tuz testlerinde (yaklaşık 250 saat) herhangi bir paslanma meydana gelmemiş olduğu görülmektedir. İzmir merkezli çalışan Öztan Kaplama, siyah krom kaplama çalışmalarında müşterilerine en iyi deneyimi yaşatacaktır. Özellikle de ülkemizde yoğun olarak silah endüstrisinde tercih edilen siyah krom kaplama için yılların deneyimi ile sorunsuz çalışmalar gerçekleştirmektedir.